Historia muzeum zaczyna się w 1993 roku. Na strychu w rodzinnym domu mojej Mamy w Majkowie k/Skarżyska, znalazłam czółenka, nicielnice i płochy, części warsztatu tkackiego, którego używała moja Babcia oraz kobylicę mojego Dziadka. Krosna nie zachowały się. Po latach udało mi się znaleźć podobne w Suchedniowie. Narzędzia tkackie oraz kołodziejskie dały początek kolekcji związanej z dawną wsią, uzupełnianej do dziś. Kolekcja pokazywana była na wystawach w różnych placówkach kulturalnych między innymi podczas festiwalu technologicznego Kuźnice Koneckie w Muzeum w Maleńcu i Muzeum Wsi Kieleckiej – Skansenie w Tokarni. Dawne narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz tkaniny wykorzystywane były w pracy z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi we współpracy ze szkołami:
SP w Bliżynie i Prywatnym Zespołem Szkół w Skarżysku.
Eksponatów przybywało, urządziliśmy stałą wystawę w dawnych zabudowaniach gospodarczych i organizujemy warsztaty tkackie, pokazy oraz wspólnie z Gminą Bliżyn, Stowarzyszeniem RDEST i Stajnią Jagiełka cykliczne imprezy
Dzień Tkaczki (zobacz też reportaż z roku 2011 i 2012) w pierwszą sobotę października
oraz „Wio , koniku po chodniku” .
Ponieważ zaczęto mówić i pisać o nas „muzeum”, postanowiliśmy oficjalnie je założyć.
25 czerwca 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podpisał regulamin Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”.
Muzeum jest czynne od maja do października. Zwiedzanie dla osób indywidualnych jest bezpłatne, trzeba tylko wcześniej ustalić termin.