Muzeum

Historia muzeum zaczyna się w 1993 roku. Na strychu w rodzinnym domu mojej Mamy w Majkowie k/Skarżyska, znalazłam czółenka, nicielnice i płochy, części warsztatu tkackiego, którego używała moja Babcia oraz kobylicę mojego Dziadka. Krosna nie zachowały się. Po latach udało mi się znaleźć podobne  w Suchedniowie. Narzędzia tkackie oraz kołodziejskie dały początek kolekcji związanej z dawną wsią, uzupełnianej do dziś. Kolekcja pokazywana była na wystawach w różnych placówkach kulturalnych między innymi podczas festiwalu technologicznego Kuźnice Koneckie w Muzeum w Maleńcu i Muzeum Wsi Kieleckiej – Skansenie w Tokarni.  Dawne narzędzia, przedmioty codziennego użytku oraz tkaniny wykorzystywane były w pracy z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi we współpracy ze szkołami:

SP w Bliżynie  i Prywatnym Zespołem Szkół w Skarżysku.

Eksponatów przybywało, urządziliśmy stałą wystawę w dawnych zabudowaniach gospodarczych i  organizujemy warsztaty tkackie, pokazy oraz  wspólnie z Gminą Bliżyn, Stowarzyszeniem RDEST i Stajnią Jagiełka cykliczne imprezy

Dzień Tkaczki (zobacz też reportaż z roku 2011 i 2012) w pierwszą sobotę października

oraz „Wio , koniku po chodniku” .

Ponieważ zaczęto mówić i pisać o nas „muzeum”, postanowiliśmy  oficjalnie je  założyć.

25 czerwca 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podpisał regulamin  Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”.

Muzeum jest czynne od maja do października. Zwiedzanie dla osób indywidualnych jest bezpłatne, trzeba tylko wcześniej ustalić termin.

 

pokolenia2

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *