Świętokrzyska Nagroda Kultury dla Urszuli Wolskiej (Jędrzejczyk)


Urszula Wolska (Jędrzejczyk)

Nagroda dla Urszuli Jędrzejczyk

 

Urszula Wolska (Jędrzejczyk), artystka plastyk, właścicielka prywatnego Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie, w dniu 21 października 2015 uhonorowana została przez Marszałka Adama Jarubasa Świętokrzyską Nagrodą Kultury I stopnia. Uroczysta gala odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.

Świętokrzyska Nagroda Kultury jest przyznawana co roku przez Zarząd Województwa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. Wśród jej laureatów jest wielu znakomitych artystów, pisarzy i animatorów kultury. Nagroda jest wręczana co roku podczas inauguracji sezonu kulturalnego i jest dwustopniowa. Nagrody I stopnia przyznawane są za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym lub całokształt osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.

Urszula Jędrzejczyk zajmuje się  książką artystyczną, malarstwem i tkaniną. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych: w 8 Międzynarodowym Festiwalu  Sztuki Książki „Czas” , 9 Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Książki „Korespondencja”  oraz w cyklu wystaw zbiorowych „Kolekcja Polska Książka Artystyczna” . Prace prezentowane były w galeriach w Polsce, Irlandii i Niemczech. Od 2006 uczestniczy w Międzynarodowym  Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z Krosna do Krosna” prezentującym prace w BWA w Krośnie i w galeriach na Słowacji i Węgrzech, w Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Łódź 2013, VII Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2013, Fifth International Artists Book Exhibition zorganizowanym  przez The King St. Stephen Museum na Węgrzech. Jej prace wielokrotnie były prezentowane na „Przedwiośniu” Interdyscyplinarnym  Konkursie Plastycznym Województwa Świętokrzyskiego, w 2015 otrzymała wyróżnienie honorowe. Od 2007 jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, bierze udział w międzynarodowych plenerach i wystawach poplenerowych. Prace znajdują się w prywatnych zbiorach oraz w zbiorach Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i The King St. Stephen Museum na Węgrzech.,
Urszula Jędrzejczyk w 2007 r. była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  W 2011 roku otrzymała odznakę honorową MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2012 roku w uzgodnieniu z MKiDN założyła prywatne Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” w Bliżynie, gdzie organizuje pokazy, warsztaty i lekcje muzealne. Muzeum w roku 2014 otrzymało wyróżnienie za organizację Europejskich Dni Dziedzictwa.
Świętokrzyska Nagroda Kultury I stopnia została przyznana za organizację Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” z uwzględnieniem całokształtu działalności p. Urszuli Jędrzejczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *